penzion Brno
NOC KOSTELŮ
.
Daniel Raus je novinář a publicista, autor několika knížek poezie a rozhovorů.

Do července 2015 působil jako šéfredaktor Českého rozhlasu Plus, předtím vedl Šestku Českého rozhlasu, řadu let působil v českém a později ve slovenském vysílání Svobodné Evropy. 

Po rozpadu Československa byl bratislavským dopisovatelem české sekce „Svobodky“, poté se řadu let zabýval zahraniční politikou v její slovenské sekci.

V Českém rozhlase vedl tři a půl roku redakci náboženského vysílání.
Na Slovensku psal také pro týdeník Domino, kde několik let vycházely jeho profilové rozhovory se zajímavými osobnostmi.

Oficiálně a (za totality) samizdatově vydal několik knížek a nahrávek. 
Audiokniha Job
Když existuje Bůh, tak proč nevinní trpí? Možná to někoho překvapí, ale tahle otázka pochází z Bible. Dospívá k ní Jób, když se ocitne zcela na dně. Postihly ho nejhorší rány, jaké si člověk jeho doby dokázal představit. Zhroutil se mu obraz Boha, který do té doby bezproblémově fungoval. O čem je život v takové situaci? Přesně to řeší kniha Jób. 

Audiokniha je výsledkem spolupráce velmi zajímavého týmu. Daniel Raus je autorem textu, hudbu napsal Hubert Bittman (nositel Grammy Award), režii měl Lukáš Hlavica. 

Ten také obsadil klíčové role: Jóba ztvárnil Ivan Trojan, jako Bůh vystupuje Viktor Preiss. Jóbovu ženu, jeho přátele a posly představují Dana Černá, Jan Vlasák, Petr Pelzer, Igor Bareš a Matouš Ruml. Satana a vypravěče se zhostil sám Lukáš Hlavica. 

Scénář je odvozen od přebásnění této starodávné knihy hebrejské poezie. Daniel Raus na něm pracoval více než dva roky, především v letech 2010 a 2011. Výsledkem byla delší a kratší verze (jež má mimochodem přesně 6333 slov). Z kratší verze je pak odvozen scénář tak, aby se nahrávka vešla na klasické CD. Ve výsledku má 55 minut. 

Díky tvořivé spolupráci hlavních aktérů a mimořádnému nasazení herců je nahrávka velmi působivá. Současnému posluchači přibližuje Jóba nezvyklým způsobem. Kdo si ji pustí, bude mít možná pocit, jako by osobně vešel k němu do místnosti. A už nikdy se nebude dívat na Jóba jako předtím.